Fyrklövern 2020 – Här är vinnarbilderna!

Under 2020 har vi i ABF Fotoklubb genomfört en klubbtävling i fyra olika etapper. I varje delomgång har alla medlemmar kunnat delta med upp till tre bilder vardera. Bilderna har bedömts av andra fotoklubbar. De tre högst placerade bilderna i varje delomgång har gått vidare till en final där Gunnar Berglund, Vårgårda Fotoklubb, har varit enväldig domare. Vinnarbilden utnämns till ”Årets Bästa Bild”.

I alla delomgångarna tilldelas tävlingsbidragen poäng utifrån sin placering. Den fotograf, som efter alla fyra omgångar har lyckats samla ihop flest poäng, utses till ”Årets Fotograf”.

”Fyrklövern” har varit mycket uppskattad och totalt har nästan 200 bilder lämnats in av våra medlemmar i de fyra delomgångarna. Härliga bilder med mycket varierande motiv och bildspråk. Det gläder oss mycket att tävlingen har mottagits så väl av medlemmarna.

Nedan visar vi de 12 bilder som kammade hem finalplatserna i hård konkurrens.

Lars Lindahl vann titeln ”Årets Fotograf”.
På andra plats kom Camilla Ekendal.
Tredjeplatsen tog Steve McGowan.

Stort GRATTIS till alla deltagare! Och lite extra till dem som till slut tog sig ända upp på prispallen!

Vinnare ”Årets Bästa Bild”, Camilla Ekendal, I alla väder
2:a plats, Lars Lindahl, Fotande turister
3:e plats, Camilla Ekendal, The Swan
4:e plats, Dan Larsson, Tjurpannan
5:e plats, Camilla Ekendal, Höst
6:e plats, Lars Lindahl, Havsörn
7:e plats, Lars Lindahl, På spaning
8:e plats, Steve McGowan, Alone
9:e plats, Steve McGowan, Foggy Morning
10:e plats, Sava Naydenov, Harmony
11:e plats, Christina Tornham, Trappan
12:e plats, Lars Lindahl, Svanfamilj