På torsdag 8/5 är det återigen dags för blixtfoto utomhus. Det är mycket användbart när det är extra ljust ute och man vill lätta upp skuggor i ansiktet och undvika att personer eller föremål bara blir siluetter. Ta chansen att lära er något ni har nytta av nu i sommar.
OBS Vi har ordnat en levande modell så ni kan helt koncentrera er på tekniken.
Vi kommer att vara på Bodele på en ödetomt nere vid stranden för att få solnedgången som bakgrund. Enklast är att parkera vid Bodelebadet (vid nya ställplatsen för husbilar) och gå 150 m mot Gustavsberg så visar vi er rätt sedan. Buss 821 och 822 går också förbi Bodele. Alternativt parkera på Gustavsberg och gå strandpromenaden mot Bodele.
Utöver modell har vi klubbens blixtar med oss, men ta med egen blixt också om ni har. Har ni dessutom ett ND-filter (grå-filter) så ta även med det så ska vi pröva en alternativ metod.
Vi ses kl18:00 på torsdag 8/5 på Bodele.
Exempelbilden visar en sommarbild med och utan blixt.